forum.gif
Diskusija - vai klientam pienākas arī RAW?
Jauns tematsAtbildēt fotoblog.ninja forums / linki / Diskusija - vai klientam pienākas arī RAW?
  1.  
IerakstsAutors
Publicēts: 02.09.15 20:27
 citēt
Interesanti viedokļi, kāda attieksme būtu šeit, pie mums?

bokeh.digitalrev.com...
avatar
Publicēts: 02.09.15 22:08
 citēt
Pa lielam - kāda tur diskusija "pienākas" vai "nepienākas" - visu izsaka vārdiņš "klients". Viņš maksā, viņš pasūta. Ja viņš grib, lai fotogrāfs bildē uz viņa atmiņas kartēm, lūdzu, tas maksā tik un tik. Atdot neapstrādātus RAW`us? Lūgtum - tas maksā šitik. Punkts. Man kā mūziķim arī nācies saskarties ar klientu visdažādākajām vēlmēm, sākot no pirmā kāzu valša "Vecmāmiņ, labā..." (tie, kas ar mūziku draudzējas, pateiks, ka no šīs dziesmas viskautkas sanāk, tikai valsis ne), līdz vēlmei pašiem kāzu viesiem spēlēt kādu instrumentu. Atbilde viena - lūdzu, tas maksā tik un tik. Gribi spēlēt bungas? Lūdzu - tas maksās 2600 eiro - iedod man šo naudu un dari ar instrumentu ko gribi, pēc tam vari to paturēt. Ja naudiņas nav, atļauj man darīt savu darbu :) Nedomāju, ka fotojomā ir stipri savādāk vēlmju/apmaksas ziņā...
avatar
Publicēts: 02.09.15 22:47 labots
 citēt
Klientiem biež dažādas specifiskas vēlmes. Bet uz klienta kartēm bildēju bieži , nopērku kartes plānotā pasākuma apjomā JAUNAS un sabildēju atdodu. Nāk nākamreiz nāk ar tām pašām kartēm bildēju atkal. Par klienta naudu kapēc gan nē. Pietam ar 1D sēriju var bildēt 1:1 brāķus izmetu un pārējais lai dara ko vēlās NEKAD neparakstos :)
avatar
Publicēts: 03.09.15 00:13
 citēt
nu amīšiem tas kāzu foto bizness pavisam savādāk notiekās. Saņem naudu fotogrāfs par bildēšanu, par pēcapstrādi un arī par fotogrāfiju izdrukāšanu. Pasūtītājs grib ietaupīt uz 2 punktiem, kas nav nepavisam mazas naudiņas. Tāpēc arī tāda šūmēšanās. Ja pasūtītājs LV adekvāti maksātu un arī atļautu paņemt pa kādai bildei priekš sava portfolio ( kā minēts raksta sludinājumā ) es domāju 90% noteikti piekristu.
avatar
Publicēts: 03.09.15 09:16
 citēt
Es ar foto nekādu naudu nepelnu, neesmu "iekšā".

Man drīzāk liekas interesanti kāds ir kopējais uzskats - vai "tāpēc, ka es bildēju man pienākas pirmtiesības uz RAW/negatīviem" un to atdošana ir ar uzcenojumu, kas samērojams ar pēcapstrādi + citiem labumiem vai arī no sērijas "miers mājās" - uzbildēju, iedeva $ par stundu darbu un nav jāčakarējas ar pēcapstrādi ar norunu, ka gatavajām bildēm netiek pieminēts pats pogas spiedējs, jo nevar kontrolēt kas tur beigās iznāks.

Pats sliecos uz to, ka klientam ir tiesības arī (kas neizslēdz arī fotogrāfa pēcapstrādi) uz RAW failiem. Ja galdnieks man uztaisa durvis, tad nekas neliedz tās pēc tam pārkrāsot.
avatar
Publicēts: 03.09.15 10:39 labots
 citēt
Crex:Es ar foto nekādu naudu nepelnu, neesmu "iekšā".
Pats sliecos uz to, ka klientam ir tiesības arī (kas neizslēdz arī fotogrāfa pēcapstrādi) uz RAW failiem. Ja galdnieks man uztaisa durvis, tad nekas neliedz tās pēc tam pārkrāsot.


Piekrītu. Pie tam vismaz Lightroom bilžu apstrāde vai visu metadatu dzēšana .jpeg-ā ir tikpat iespējama kā raw-ā.
avatar
Publicēts: 03.09.15 10:56
 citēt
Crex:Es ar foto nekādu naudu nepelnu, neesmu "iekšā".

Man drīzāk liekas interesanti kāds ir kopējais uzskats - vai "tāpēc, ka es bildēju man pienākas pirmtiesības uz RAW/negatīviem" un to atdošana ir ar uzcenojumu, kas samērojams ar pēcapstrādi + citiem labumiem vai arī no sērijas "miers mājās" - uzbildēju, iedeva $ par stundu darbu un nav jāčakarējas ar pēcapstrādi ar norunu, ka gatavajām bildēm netiek pieminēts pats pogas spiedējs, jo nevar kontrolēt kas tur beigās iznāks.

Pats sliecos uz to, ka klientam ir tiesības arī (kas neizslēdz arī fotogrāfa pēcapstrādi) uz RAW failiem. Ja galdnieks man uztaisa durvis, tad nekas neliedz tās pēc tam pārkrāsot.


Redz problēma ir nedaudz savādāka kā tu domā.
Fotogrāfs bildējot bildi, jau izdomā kāda viņa izskatīsies gala rezultātā sačikāta lightrooma un atdodama klientam. Tad viņš aiziet mājas uz pabeidz to bildi un gatavu pabeigtu darbu atdod klientam.

Kur rodas problēma? Klients pats ņem un pa savai manierei sačikā bildes (lasi: ar brūno grīdas krāsu nokrāso durvis) un visiem stāsta cik tu labas durvis esi viņam uztaisījis. Pašam ieraugot durvis mati ceļas stāvus.
avatar
Publicēts: 03.09.15 10:58
 citēt
Crex:Es ar foto nekādu naudu nepelnu, neesmu "iekšā".

Pats sliecos uz to, ka klientam ir tiesības arī (kas neizslēdz arī fotogrāfa pēcapstrādi) uz RAW failiem. Ja galdnieks man uztaisa durvis, tad nekas neliedz tās pēc tam pārkrāsot.

Šeit būtu precīzāk teikt: ja galdnieks taisa druvis, tad man ir tiesības saņemt skaidas, atgriezumus un dēļus, kas tika izmantoti taisot durvis.
avatar
Publicēts: 03.09.15 11:10 labots
 citēt
es domāju, ka visu atrisina vienošanās. Ja klients prasa raw, tad dod raw un ja prasa neapstrādātus raw, tad neapstrādātus. Kur problēma jeb es kaut ko neiebraucu?
Atceros- tiku kādu laiku pie Ievas servera, jo pats iesūtīju darbus un tur redzēju Latvijas spices fotogrāfu iesūtītos darbus mapēs. Fotogrāfijas visas bija jēlas- neapstrādātas, pavisam tālu no tā, ko pieraduši redzēt uz vākiem un žurnālu atvērumos..
avatar
Publicēts: 03.09.15 13:10 labots
 citēt
Vai tad ievai prasās arī apstrādi? Fonu izgriež un sajģot, ne?
Bet, pa lielam, nu, tikai loģiski ka tā - žurnāli nevar samaksāt fotogrāfam par bildēšanu un 20 vieksmīgāko bilžu apstrādi. Viņiem šodien nemnaz nevajag 20 bildes, vajag vienu ko uz vaka uzlkikt, pārējās - a vosj prigogitsja. Nu un tāpēc fotogrāfs lādē izejnieku un sēž štata maketētajs/mākslinieks, kas dovoģit do uma soreiz to vienu un pārējās pietur nākamajiem numuriem, kad vajadzēs. Un pieņemu, ka visu 4 mēneša izdevumu visu bilžu novešana līdz galam izmaksā mazāk par 2 fotogrāfu honorāriem par apstrādi.
avatar
Publicēts: 03.09.15 13:19
 citēt
es gadus atpakaļ iepirku pa sīknaudu 256 MB un mazākas CompactFlash kartes tieši tādam noļukam, lai varētu uzreiz atdot ar bildēm klientam, ērti ātri un izdevīgi (aptrādāt tāpat es neprotu, kas nāk, to dodu) un ja es apstrādātu, tad diez vai kaut kur vairs ņemtu pretim drukāt :D
avatar
Publicēts: 03.09.15 13:27
 citēt
Crex:Es ar foto nekādu naudu nepelnu, neesmu "iekšā".


Tos kuri ir iekšā šis jautājums galīgi neinteresē.

Izņemot varbūt tos kuri "strādā" presē kas nav top 2 avīzes vai top 3 glancžurnāli - bet viņiem vajadzētu ne par rawiem domāt, bet par to kāpēc jamie šeptē nabagmājas režīmā, kāds gadsimts aiz loga un ko jamie vispār dara...
avatar
Publicēts: 03.09.15 14:17
 citēt
Maris:

Tos kuri ir iekšā šis jautājums galīgi neinteresē.

Izņemot varbūt tos kuri "strādā" presē kas nav top 2 avīzes vai top 3 glancžurnāli - bet viņiem vajadzētu ne par rawiem domāt, bet par to kāpēc jamie šeptē nabagmājas režīmā, kāds gadsimts aiz loga un ko jamie vispār dara...


ne tikai bildmaņi, man pazīstama visai izglītota dāmīte visai regulāri Klubā publicē pa rakstam 2-3 lpp, tā hobija pēc, jo samaksa ir smieklīga, ap 100 un pat mazāk. Pie LV niecīgajām tirāžām nekas vairāk par nabagmāju arī nesanāk, ibo žurčikus jau tā vārgi pērk (nafig pirkt ja internetā var izlasīt vairāk un pa velti) bet pacelt tiem Eiropas līmenim adekvātu cenu ~5 EUR būtu pašnāvība laikam.
avatar
Publicēts: 03.09.15 14:45
 citēt
mrproxy:Klients pats ņem un pa savai manierei sačikā bildes (lasi: ar brūno grīdas krāsu nokrāso durvis) un visiem stāsta cik tu labas durvis esi viņam uztaisījis. Pašam ieraugot durvis mati ceļas stāvus.


PRECĪZI , seviški ar to grēko dažādas "Biroja" dāmas , tieši tapēc nekad neparastos zem komerciļaiem darbiem un noteikums NEKAD mani nepieminēt kā autoru:):) Piķi saņem un pietiek. Kā autoru var rakstīt kaut pati sevi vai vīru draugu:)
avatar
Publicēts: 06.09.15 22:00
 citēt
mrproxy:Klients pats ņem un pa savai manierei sačikā bildes (lasi: ar brūno grīdas krāsu nokrāso durvis) un visiem stāsta cik tu labas durvis esi viņam uztaisījis. Pašam ieraugot durvis mati ceļas stāvus.

gan ne naudas darbs tas bija. bet meitēns salicis visos tīklos, domāju, kā tā, takš ne pa dzērumu taisīju. esot uzlabojusi!:grimace:
bet man domāt, kā sarunā!
avatar
Jauns tematsAtbildēt
  1.  

Mana info:

Forum saīsnes:

Meklēt
Kategorijas
Diskusijas

Šobrīd online (0):