forum.gif
Pļenera SPAMUČKA + 318+338+326
Jauns tematsAtbildēt fotoblog.ninja forums / burziņš :) / Pļenera SPAMUČKA + 318+338+326
    Iet uz lapu
  1. <
  2. 1
  3. ...
  4. 113
  5. 114
  6. 115
  7. 116
  8. 117
  9. 118
  10. 119
  11. 120
  12. ...
  13. 241
  14. >
IerakstsAutors
Publicēts: 04.09.11 13:21 labots
 citēt
Lekcija par šņabi.

Tā kā es esmu strādājis Medicīnas akadēmijas precīzo (spektrofluorometrisko) pētījumu laboratorijā un savukārt esmu augstāk minētā šķidruma lietotājs, tad atļaušos teikt dažus vārdus par šo tēmu.

Šņabi iegūst sajaucot spirtu (C2O5OH) ar ūdeni (H2O). Bet tas nav vienkārši maisījums. Slavenā krievu ķīmiķa Mendeļējeva pirmais zinātniskais darbs, par ko viņam piešķīra doktora grādu, saucas „Par spirta šķaidīšanu ar ūdeni”. Viņš pierādīja, ka, sajaucot 500 mililitru spirta ar 500 mililitru ūdeni, iegūst 950 mililitrus, kas norāda uz šņabi kā jaunu ķīmisku vielu. Kā raksta viņa biogrāfi, Mendeļējevs esot diezgan daudz pielietojis savu eksperimentu rezultātus, kā rezultātā pēc tam izveidoja savu pasaulslaveno periodisko tabulu, kas tikai norāda uz šņabja labvēlīgo ietekmi.

Līdz šai vietai viss šķiet ļoti vienkārši. Tālāk tā nav. Absolūti tīra spirta un ūdens vienkārši nevar būt. Priekš precīziem ķīmiskiem pētījumiem maksimāli attīrītu spirtu iegūst trīsreiz destilējot, bet ūdeni destilē divas reizes (bidestilāts). Par cik es strādāju ķīmiskā laboratorijā, varat iedomāties, ka es šādu maisījumu, protams, pagaršoju. Nu, un – nu, nav! Nav tās garšas.

Vienkāršāk ir ar ūdeni (lai man piedod profesionāļi). Latvijā ir ievērojami laba ūdens krājumi, kura sastāvs ir tā kā vajag (starp citu arī Rīgas krāna ūdens, ja to attīra).

Sarežģītāk ir ar spirtu. Pirmkārt 100% spirta nav. Tuvu tam var saglabāt spirtu tikai hermētiski noslēgtos traukos, vai glabājot zem ētera vai eļļas kartiņas. Citādi spirts momentāli savienojas ar gaisā esošajiem ūdens tvaikiem un paliek 96%. Bet tas nu būtu sīkums. Daudz svarīgāk ir no kā spirts iegūts, jo, vienreiz destilējot, spirtā paliek apmēr­am 1% (bet varbūt vairāk) citu spirtam līdzīgu ēterisku vielu (to sauc par pirmspirtu jeb jēlspirtu). Ja ir bijis pareizs izejmateriāls, ir ļoti labi. Galu galā kon­jaks tiek iegūts no vīnogu pirmspirta, rums no cukurniedrēm, kalvados no āboliem, sļivovica no plūmēm, viskijs no graudiem (šo sarakstu varētu vēl turpināt).

Spirtu daudz lētākā ceļā var iegūt arī pārstrādājot naftas un koksnes produktus (tehniskais spirts). Tikai šeit piemaisījumi ir pavisam citi un ne īpaši garšīgi. Starp citu, kādreiz teica, ka labs spirts zilgmo. Galīgas muļķības. Zilo toni ultravioleto staru ietekmē dod tieši naftas pārpalikumi. (Varbūt, ka kontrolei varētu izmantot to pašu aparātu ar kuru pārbauda naudas zīmes?!)

Lai iegūtu spirtu, kas derīgs šņabja ražošanai to destilē otrreiz un attīra (retificē). Tā tiek iegūts tā saucamais pārtikas, medicīniskais vai augstākā labuma tehniskais spirts. Un tomēr arī šeit paliek ap 0,1% piemaisījumu, kas nosaka garšu. Vislabākie ir tie, kuri rodas no graudiem (ne velti uz „augstas kvalitātes” šņabja pudelēm raksta, ka tas ir izgatavots no tīra graudu spirta).

Un tagad par ko citu. Šņabi ražo attiecīgās rūpnīcās, bet visiem ir zināms, ka to taisa arī mājas apstākļos un to tautā sauc par krutku. Ja neapskata jautājuma juridisko pusi, tad tādas krutkas nemaz nav. Ir tikai labs un slikts šņabis. Ja tas ir ražots no labiem izejmateriāliem un ievērojot tehnoloģiju, viss kārtībā. Diemžēl tas notiek reti. Varu nosaukt galvenās vainas:

1. Spirts nav pietiekamas kvalitātes (lētākas cenas dēļ);
2. Lai spirta un ūdens maisījums pēc visiem Mendeļējeva likumiem pārvērstos par šņabi istabas temperatūrā vajag vismaz trīs dienas. (var uzkarsēt līdz vārīšanās temperatūrai un pēc tam atdzesēt, tad process notiek ātrāk).

Un vēl viena, bet ļoti būtiska piezīme. Spirts ir kaitīgs, to zina visi, bet bez etilspirta (C2O5OH) eksistē arī metilspirts (C2O3OH), kas ir vēl lētāks. Tas ir īsta inde un cilvēkus, kas to pārdod, vajadzētu arestēt, ja ne vairāk. Diemžēl es to zinu, jo tā aizgāja bojā viens mans labs draugs. Sarežģīti ir tas, ka pēc garšas un smaržas tos ir ļoti grūti atšķirt. Tāpēc nekad nedrīkst pirkt krutku no svešiem cilvēkiem.

Un nobeigumā, kāpēc es visu to rakstu. Cilvēks ir grēcīgs, to zina visi. Un šad vai tad kādu šņabi izdzers. Nu, tad lai viņš vismaz zina, ko lieto.

Paldies par uzmanību,
Gunārs Sadovskis
avatar
Publicēts: 04.09.11 14:41
 citēt
Oi, šito gan es nelasīšu :grimace:
avatar
Publicēts: 04.09.11 15:21
 citēt
Smartin.....
1. šņabja ražošanā ūdeni nevis destilē (tas ir dārgs process), bet gan filtrē :grimace:
2. maximālais spirta procents kas pasaulē ir iegūts ir 98.7%.....
3. no naftas pārtikas spirtu iegūt praktiski nav iespējams, jo dabūt nost lielo daudzumu propanola un metanola ir tuvu nullei :grimace:
4. garšu spirtam nosaka tikai aldehīdu un fūzeļu % daudzums tilpumā.
5. augstvērtīgu šņabi var iegūt arī no kartupeļiem, bet to nedara tikai tādēļ, ka 1l spirta vajaga daudz vairāk kg kartupeļu nekā graudus.

!!!!!!pats galvenais metanola-metilspirta formula ir CH3OH nevis C2O3OH :haha:
!!!!!! etenola-etilspirta formula ir C2H5OH nevis C2O5OH :haha:
avatar
Publicēts: 04.09.11 15:42
 citēt
Oliss:[/cite
2. maximālais spirta procents kas pasaulē ir iegūts ir 98.7%.....


ēēē... es te reizēm ar *Jaunpagasts+* galveno inženieri spēlēju šahu un paintervēju par ieteikumiem mājasdarbiem (kandža) un salīdzinoši atšķirīgo procesu kunga darbavietā - nu i jams stāstīja, ka viņu ražotnē spirts tiek attīrīts molekulārā līmenī ar elektrolīzi un kkādā momentā tīrības pakāpe ir tuvāk simtam kā 98,7... tāpēc jau etilspirtu tehniskām vajadzībām sauc par dehidrētu un pat uzglabāts jams tiek 99,6% koncentrācijā, bet ražošanas procesā procents brīdi esot vēl augstāks

www.jpplus.lv...

pārtikas etilspirtam tas, saprotams, naher nav vajadzīgs un spirtam ļauj pievilkt ūdeni atpakaļ līdz 96.0%

www.jpplus.lv...
avatar
Publicēts: 04.09.11 16:44
 citēt
tas viss ir tikai teorētiski un iespējams ka kādas sekundes simtdaļā tā arī ir tie 99.6%, bet sasniedzot normālu temperatūru, spiedienu visi % krīt ar lielu blīkšķi :big_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 16:51
 citēt
hm... nu tā specifikācija jau ir andelējamam produktam ne mirklim... čota šaubos, ka viņi degvielas ražotājiem piegādā spirtu zem spiediena da īpašā temperatūrā - tā manta tak nav tik dārga... gan jau tik hermētiska cisterna ar atsūktu gaisu vai sazinkas

nu hvz - paprasīšu puisim vai jamie ar to produkta specifikāciju blēdās
avatar
Publicēts: 04.09.11 19:25
 citēt
Man ir nepieciešams šķidruma hromatogrāfijas un spektrometrijas speciālists, varbūt te kāds ir?:)
avatar
Publicēts: 04.09.11 19:27
 citēt
Droperidol:Man ir nepieciešams šķidruma hromatogrāfijas un spektrometrijas speciālists, varbūt te kāds ir?:)


kurta Tu tā apslapinājies? :big_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 19:32
 citēt
...esmu kādreiz strādājusi spektometrijas laboratorijā :D bet kas to vairs atceras :D
avatar
Publicēts: 04.09.11 19:33
 citēt
Ja man būtu vajadzīgs gāzes hromatogrāfijas specs, tad es būtu baigi uzpūties, jā?:)
avatar
Publicēts: 04.09.11 19:49
 citēt
Droperidol:Ja man būtu vajadzīgs gāzes hromatogrāfijas specs, tad es būtu baigi uzpūties, jā?:)


nu baigi ne baigi, bet bez vajadzības jau specu nemeklētu :)
avatar
Publicēts: 04.09.11 20:49
 citēt
jā, spir'tiks, iekšķīgai lietošanai, jāņem tikai no drošām ražotnēm ...... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 20:53
 citēt
susurs:vaita sosam vispār var būt nesezona?

SOS ir vissezonas padzēriens, runa bija par barčika saturu, kas nobildēts, fazendas nesezonā, kaut kad vēsajos mēnešos :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 20:57
 citēt
tā.. beidzot atkal esmu mājās.. cik mājās tomēr ir labi! :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 20:59
 citēt
tusne:tā.. beidzot atkal esmu mājās.. cik mājās tomēr ir labi! :bad_smile:

kas tad vainas Birzgalei ....
avatar
Publicēts: 04.09.11 21:58
 citēt
negatIvs: kas tad vainas Birzgalei ....
ciemos ir labi.. bet mājās vēl labāk! :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:02
 citēt
tusne:
negatIvs: kas tad vainas Birzgalei ....
ciemos ir labi.. bet mājās vēl labāk! :bad_smile:

ja tic parunai, ka labi tur, kur mūs nav, tad pašreiz atkal labi varētu būt Birzgalē ..... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:06
 citēt
- Vezģe horošo, gģe nas ņet...
- Tieši tā, visur labi, kur jūs, krievu, nav
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:09
 citēt
mēs ne par krieviem .... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:10
 citēt
negatIvs: ja tic parunai, ka labi tur, kur mūs nav, tad pašreiz atkal labi varētu būt Birzgalē ..... :bad_smile:
netici visādām parunām! Man ir dikti labi mājās! :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:11
 citēt
negatIvs:mēs ne par krieviem .... :bad_smile:
viņš jau jauniņais spama plašumos, tā ka neiebrauca tik ātri par ko ir runa! :face-grin:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:17
 citēt
tusne:
negatIvs: ja tic parunai, ka labi tur, kur mūs nav, tad pašreiz atkal labi varētu būt Birzgalē ..... :bad_smile:
netici visādām parunām! Man ir dikti labi mājās! :bad_smile:

dabiski, mājās ir labi, kaut pieļauju, ne visiem tas tā......, vēl labi ir fazendā img.fotoblog.lv... , šodien kārtējais mistiskais plenērs, pat baloni piekarināti ......... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:20
 citēt
tusne:
negatIvs:mēs ne par krieviem .... :bad_smile:
viņš jau jauniņais spama plašumos, tā ka neiebrauca tik ātri par ko ir runa! :face-grin:
Nevis jauniņais, bet atgriezies pēc ilgāka pārtraukuma :D
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:23
 citēt
smartins:
tusne:iņš jau jauniņais spama plašumos, tā ka neiebrauca tik ātri par ko ir runa! :face-grin:
Nevis jauniņais, bet atgriezies pēc ilgāka pārtraukuma :D

vajadzētu tā kā prasties, uzstāties vai ......... es, piemēram pieticīgs, ietu cauri arī tusnes 5kvmetru variants ..... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:26
 citēt
negatIvs: dabiski, mājās ir labi, kaut pieļauju, ne visiem tas tā......, vēl labi ir fazendā img.fotoblog.lv... , šodien kārtējais mistiskais plenērs, pat baloni piekarināti ......... :bad_smile:
ak tā Tava fazenda! :bad_smile:
Man ar šodien bij plenērs pagalma zālājā, balonus nekārām, tā pat bija forši! :D

No ārpuses Tavs vasaras darbs izskatās pabeigts (nu tas džuljetas balkoniņš) :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:28
 citēt
smartins:Nevis jauniņais, bet atgriezies pēc ilgāka pārtraukuma :D
pārāk ilgi prom biji - tātad jauniņais! :grimace:

negatIvs: vajadzētu tā kā prasties, uzstāties vai .........
ļoti prātīga doma! :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:33 labots
 citēt
- No ārpuses Tavs vasaras darbs izskatās pabeigts - (c) tusne ....
neskatoties uz visādiem sprunguļiem riteņos, no ārpuses piebeidzu, iekšpusē vēl ir ko darīt .....
img.fotoblog.lv...
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:48
 citēt
negatIvs: iekšpusē vēl ir ko darīt ..... img.fotoblog.lv...
vai tur būs divvientulības pieņemamā telpa? :D
avatar
Publicēts: 04.09.11 22:50
 citēt
tjipa, grēksūdzes skapītis .... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 04.09.11 23:01
 citēt
negatIvs:tjipa, grēksūdzes skapītis .... :bad_smile:
labs nosaukums! :bad_smile:
Kad atklāšana paredzeta?
avatar
Publicēts: 05.09.11 07:57
 citēt
tusne:
negatIvs:tjipa, grēksūdzes skapītis .... :bad_smile:
labs nosaukums! :bad_smile:
Kad atklāšana paredzeta?

viss no sprunguļiem atkarīgs ...... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 05.09.11 08:59
 citēt
negatIvs: viss no sprunguļiem atkarīgs ...... :bad_smile:
met tos sprunguļus pie malas, ka tik laba atklāšana būtu! :bad_smile:
avatar
Publicēts: 05.09.11 10:10
 citēt
tusne:
negatIvs: viss no sprunguļiem atkarīgs ...... :bad_smile:
met tos sprunguļus pie malas, ka tik laba atklāšana būtu! :bad_smile:
'es jau sev riteņos sprunguļus nemetu, par to citi gādā, bet variants - < kak toļko, tak srazu > ...... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 05.09.11 12:30
 citēt
Pēc kārtīgas atklāšanas pasākuma varēsi sākt kapitālo remontu :face-grin:
avatar
Publicēts: 05.09.11 12:34
 citēt
Oliss:Pēc kārtīgas atklāšanas pasākuma varēsi sākt kapitālo remontu :face-grin:

nekas traģisks, nodota tiks kārtējā kārta, tur jau vēl viss procesā, otrais stāvs dienas kārtībā, tā kā pie reizes ..... :bad_smile:
avatar
Publicēts: 05.09.11 12:41
 citēt
negatIvs:
Oliss:Pēc kārtīgas atklāšanas pasākuma varēsi sākt kapitālo remontu :face-grin:

nekas traģisks, nodota tiks kārtējā kārta, tur jau vēl viss procesā, otrais stāvs dienas kārtībā, tā kā pie reizes ..... :bad_smile:

tad pie reizes celsi no jauna???
avatar
Publicēts: 05.09.11 13:03
 citēt
nav tāda laika, tad jau labāk uzmest potenciālos viesus .....
avatar
Publicēts: 05.09.11 13:13
 citēt
negatIvs:nav tāda laika, tad jau labāk uzmest potenciālos viesus .....

nu kātad atklāšana bez viesiem??? :amazing:
avatar
Publicēts: 05.09.11 14:35
 citēt


tā wot, Droperidol! ;)
avatar
Publicēts: 05.09.11 15:05
 citēt
Oliss:
negatIvs:nav tāda laika, tad jau labāk uzmest potenciālos viesus .....

nu kātad atklāšana bez viesiem??? :amazing:

mierīgi, klusējot ..... , nu, varbūt ar vienu viesi :grimace: ..... :bad_smile:
avatar
Jauns tematsAtbildēt
    Iet uz lapu
  1. <
  2. 1
  3. ...
  4. 113
  5. 114
  6. 115
  7. 116
  8. 117
  9. 118
  10. 119
  11. 120
  12. ...
  13. 241
  14. >

Mana info:

Forum saīsnes:

Meklēt
Kategorijas
Diskusijas

Šobrīd online (0):