forum.gif
1 ūdenspīpe = 200 cigaretes? (ir tik traki?)
Jauns tematsAtbildēt fotoblog.ninja forums / burziņš :) / 1 ūdenspīpe = 200 cigaretes? (ir tik traki?)
  1.  
IerakstsAutors
Publicēts: 09.10.06 18:06
 citēt


Ziedlapiņas, kaltēti augļi, medus, garšvielas, mazliet tabakas — nekā slikta — skandē ūdenspīpju tirgotāji. Bet vai tā varētu būt? Ko par nekaitīgo ūdenspīpi domā ārsti visā pasaulē, stāsta Pasaules Veselības organizācijas sadarbības partneris Latvijā tabakas kontroles jautājumos Dr. Jānis Caunītis.

— Kā suvenīrus ūdenspīpes ved no eksotiskām valstīm, dažreiz piedāvā restorānu ēdienkartēs kopā ar Austrumu daiļavu dejām, draudzīgās vakarēšanās tās kļūst par pasākuma galveno notikumu. Pat ģimenes ārstu ballē kā viena no atrakcijām reiz tika piedāvāta ūdenspīpe. Turklāt vecāki savas nezināšanas dēļ bieži pakļauj bērnus dūmu kaitīgajai iedarbībai vai pat pieļauj, ka viņi pamēģina ūdenspīpi. Stundā, kas pavadīta, pīpējot ūdenspīpi un elpojot dūmus, kas rodas, oglei degot, tiek ieelpots pat līdz 200 reizēm lielāks dūmu tilpums, nekā izsmēķējot vienu cigareti*. Tie satur tvana gāzi, smagos metālus un vēzi izraisošus savienojumus gluži tāpat kā visparastākās cigaretes. Ūdenspīpes mēdz būt dažādi konstruētas, bet tās visas veidotas tā, lai dūmi pirms to ieelpošanas izietu cauri ūdenim, it kā tos filtrējot no kaitīgajām vielām. Sešpadsmitajā gadsimtā šo paņēmienu izdomāja ārsts Abuls Fass, lai samazinātu pīpēšanas kaitīgo ietekmi uz veselību.

Izrādījās — tāpat kā peles nerodas no netīras veļas, arī ūdenī necik daudz no dūmos esošajam indēm nepaliek. Atdzesētas tās nonāk pīpētāja un tuvumā esošo cilvēku plaušās. Jau pirms pieciem gadsimtiem cilvēki ātri vien saprata, ka šis dūmu caur ūdeni laišanas triks ir tikai maska, lai aiz skaistā noformējuma slēptu veselībai un dzīvībai bīstamo nodarbi. Mūsdienās nepatiesais stāsts par ūdeni, kas izfiltrē kaitīgās vielas no dūmiem, kļuvis par izdevīgu reklāmas paņēmienu, lai tik ļoti kaitīgo pīpēšanu padarītu par it kā nevainīgu laika kavēkli un izklaidi. Tomēr tā nav, jo tabaka jebkādā veidā — košļāta, likta aiz lūpas, smēķēta cigaretēs vai pīpēta ūdenspīpēs — ir nāvējoši kaitīga veselībai.

Lai kas nebūtu rakstīts uz paciņas vai kādas slavas dziesmas neskandētu tirgotāji, arī ūdenspīpēm paredzētajā tabakā ir nikotīns. Un lai gan neliels daudzums nikotīna no dūmiem paliek ūdenī, tiek izkūpināts milzīgs to daudzums, tāpēc filtrēšana nav uztverama kā kaitīguma samazinātāja. Jaunākie pētījumi liecina, ka no nikotīna atkarīgais ieelpo krietni lielāku daudzumu dūmu, ja daļa nikotīna palikusi ūdenī. Līdz ar milzīgo plaušās nonākušo dūmu daudzumu organismā iekļūst vairāk citu kaitīgo vielu. Turklāt gruzdošā ogle, kas dedzina tabaku, vēl rada toksiskus dūmus.

No cigarešu smēķēšanas atkarīgajiem ūdenspīpes pīpēšana nesniedz apmierinājumu. Tāpēc pēc ūdenspīpes kūpināšanas lielākoties viņi taisnā ceļā dodas aiz stūra uzvilkt cigaretes dūmu, tā vēl vairāk ieriebjot savam organismam. Austrumnieciskais šarms — skaistais ūdenspīpes trauks, smaržīgā tabaka, mīts par tīrajiem dūmiem — nodara milzīgu postu, jo ūdenspīpi bieži vien neatsakās lietot pat zvērināti nesmēķētāji un cilvēki, kuri smēķēšanu pārtraukuši. Arī vecāki, kuri parasti savus bērnus sargā no smēķētāju tuvuma, saldā aromāta dēļ ļauj viņiem uzturēties indīgajos dūmos. Nereti cilvēki, kuri atmetuši smēķēšanu, it kā niekojoties kompānijas pēc uzpīpē ūdenspīpi un atkal atgriežas pie cigaretēm.

Bieži vien uz ūdenspīpēm paredzētās tabakas paciņām raksta — 0% darvas. Tehniski šis apgalvojums ir patiess. Bet tad arī uz cigaretēm vai cigāriem to varētu attiecināt, jo, uz tabaku skatoties, aptaustot vai kaut vai apēdot, darvas nav. Tā rodas, tabaku dedzinot. Turklāt ūdenspīpē ievieto lielu tabakas daudzumu, ko pārklāj ar alumīnija foliju, uz kuras liek kvēlojošu ogli, tāpēc, tai degot un reaģējot ar alumīniju, rodas milzīgs kancerogēnu dūmu apjoms.

Valstīs, kur ūdenspīpes tradicionāli ir ļoti izplatītas, piemēram, Ēģiptē, veikti vairāki pētījumi, kas neapstrīdami pierāda, ka ūdenspīpes pīpēšana izraisa tādas pašas slimības kā smēķēšana: vēzi, dažādas sirds un asinsvadu slimības, elpceļu problēmas. Turklāt jebkurš tabakas patēriņa veids atņem spēku un dzīvesprieku, vispārīgi pazemina imunitāti.

Ūdenspīpes kūpināšana grūtniecības laikā paaugstina spontānā aborta vai priekšlaicīgu dzemdību risku. Bērniem, kuru klātbūtnē pīpē ūdenspīpi, ir lielāks risks saslimt ar dažādām alerģijām un elpošanas sistēmas slimībām. Papildus tabakas izraisītajām kaitēm ūdenspīpē nes līdzi tuberkulozes draudus un risku inficēties ar tādiem vīrusiem kā herpe un hepatīts, jo parasti to no viena iemutņa pīpē vairāki cilvēki. Nereti ūdenspīpēm pievieno dažādus aksesuārus — iemutņa filtrus vai ķīmiskas vielas, ko pievienot ūdenim, kas it kā samazina kaitīgo vielu iedarbību uz pīpētāja organismu. Tomēr tie visi ir vien reklāmas triki un dūmu kaitīgumu nenovērš.

Vēl viens no riska momentiem ūdenspīpju plašai popularitātei jauniešu vidū ir tās lielā saistība ar marihuānas smēķēšanu.

* Pasaules Veselības organizācijas pētījumu dati.

Materiāls publicēts sadarbībā ar žurnālu 36,6°C
avatar
Publicēts: 09.10.06 18:07
 citēt
Lietotāju komentāri:


[X] aile@212.70.160.12 | 09.10.2006 14:42
Raksts jau lasīts citos avotos, tikai kā tur bija ar to nosacījumu, ka fotoblog rakstam jābūt paša rakstītam?


[X] versatile@62.85.60.2 | 09.10.2006 14:44
kruminsch, paldies... varbut shovakar parmainjas pec attureshos...
tik vai pats shito rakstiji visu?


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 14:45
nu nē tas laikam mans vienīgais pārkāpums šajā raksta izveidē,ka neesmu rakstījis pats......
un es ar no H2O pīpes kādu laiku aturēšos...


[X] versatile@62.85.60.2 | 09.10.2006 15:01
tad rakstaa ieliec atsauci.


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 15:15
oki...

[X] Nātans@62.85.71.90 | 09.10.2006 15:31
Nja :)
Es jau sen šitos "sūkātājus" nesaprotu :)

Biju reiz ciemos pie nepīpējoša pāra kopā ar pīpējošu čomaku ( es a pīpā ) - nu vo, tipa vakara nagla ūdenspīpes pīpāšana. Pazīdām, pazīdām to "modīgo knupīti" i ar čomu saskatijāmies i no to pašu skatienu sapratām - jaoet uzpīpēt :):):):) Pa manam baigais fufels tas ūdenspīpis līdz brīdim kamēr tur kautkādus alkoholus negāž iekšā vai marihuāniņu :)


[X] Terre@212.70.166.178 | 09.10.2006 15:44
Nesen biju pie ārsta, jams prasa: "Smēķējat?"
Saku: "Tikai ūdesnpīpi."
Un viņš: "A, tas taču neskaitās!"
Un tas nebija nekāds kaktu dakteris... :)


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 15:46
nē nu kā saka... es jau pats ar šad tad i uzpīpē cīgu, i gadās ar ūdenspīpi,jo draugi man iedāvināja to monstru, nu neko kaitīgu, pagaidām nejūtu :))
kas zin,kas būs vēlak :P


[X] sanchja@87.110.6.168 | 09.10.2006 16:12
cigariti ne reizi neesmu nemusi roka,jo zinu ka ta kaite man!udenspipi esmu dazas reizes pameginajusi un man ta kka neticas ka ta ir tik loti katitiga ka 200cigaretes!nu bet kas to var zinat!:))ja jau ta saka mos a i...;)


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 16:14
nu nez, ja viens cilvēks nopiipē kadas 6 udenspiipes pēc kārtas, tad nu grūti teikt... varbūt, ka var arī kājas atstiept...


[X] Nātans@62.85.71.90 | 09.10.2006 16:15
Ai nav nekāda ne kaifa nekā no šitā. Pat šmiga pa galvu vairāk nedod uzpīpējot. Nepatīk šitie knupji dēļ tā ka kaifa nekāda i voispār šitie austrumu loriņi reāli kretīnē tāpat kā tie krišnu veikalu pribambasi.

p.s. man velosipēda "apķečkā" ir kautkāda sena cigarešu kārbiņa kurā es ielāpus un līmi vazāju, nu vot - varētu būt kāda Ulmaņlaiku štellīte, uz tās uzzīmēta gonku mašīna un uzraksts - "cigaretes sport" :):):):)

A visa šitā cīņa pret pīpēšanu ir sūds - kasās klāt tam kam vieglāk kasīties, vot i piekasās.

Un vispār tauta trubā sagājuse, kotik neizdomā lai tipa radītu iespīdu ka kautko dara :) Reku tagad - aizliegs skolās un bērnudārzos kolu dzert :):):) Nu labi, atbalstam - bet `ta vietā bezmazvai piespiedukārtā pienu būšot jādzer :):):) He, he, he - atraduši veselīgo dzērienu :):):):)


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 16:20
nu par pienu teikšu,ka ir gan veselīgs ir tur vitamiini, un arī kalcijs - kauliem...bet nu piespiedu kārtā gan nē....
nu Nātan varbūt vajag pamēģināt ūdenspīpi caur brendiju filtrēt, es vienreiz pamēģināju, sajūta tāda,ka būtu brendiju dzēris, kopa sanāk tada riktīga dziļimbumba :D


[X] runcio@81.198.204.91 | 09.10.2006 16:58
Paldies par raxtu! Nebiju zinaajis sho lietu! :(


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 17:02
lūdzu...


[X] Shadow@213.199.128.152 | 09.10.2006 17:56
kruminsch, ludzu parbaudi savu e-pastu, un dod atbildi ;)

paldies,
admins


[X] kruminsch@212.93.96.73 | 09.10.2006 17:59
schadow, jau izdarīts...
avatar
Publicēts: 11.10.06 20:47
 citēt
> Stundā, kas pavadīta, pīpējot ūdenspīpi un elpojot dūmus, kas rodas, oglei degot, tiek ieelpots pat līdz 200 reizēm lielāks dūmu tilpums, nekā izsmēķējot vienu cigareti

Esmu par slinku reekjinaat - plaushu tilpums ~ 4-5 l, IEELPO REIZI 3-5 S, 1 h=3600 s. Cik duumus iztaisa 1 cigarete - laikam jaasapuush balonaa vai prezii un jaapiemet uz aci. Peec mana acumeera sanaak, ka tam pilsonim, kursh piipo uudenspiipi, jaaelsh kaa sunim /bet uz iekshu caur piipi/ un tad a nesanaak. Un taa kjirshu tabaka jau kjirshu zafte ar nedaudz tabakas, no ogles duumiem ieelpot sanaak nelielu dalju, karrocje, es shaubos. Visaadaa zinjaa stunda daudz pie uudenspiipes, bet 10 pacinjas cigareshu stundaa izpiipot taa uz aci shkjiet, vairaak draud ar letaalu iznaakumu.
avatar
Publicēts: 12.10.06 16:35
 citēt
Imho fufelis vien ir no tā raksta. Parasti reizi nedēļā vakarā kompānijā izvelk pāris pīpes un nau ne vainas, vairāk tāda niekošanās un nekas nopietns, galvenais tik pareizi to ūdenspīpi sariktēt un nelietot kautkādas kreisās ogles. :roll:
avatar
Publicēts: 12.10.06 17:51
 citēt
i am ho ho ho :mrgreen:
avatar
Publicēts: 12.10.06 19:28
 citēt
"Tikai ūdesnpīpi."
Un viņš: "A, tas taču neskaitās!"

Skaitaas vai ne - by default H2O pipi jau taa paretam un rituaali, necukaa no 1-nas vietas, kaa cigaretes. Nu, uz ielas arii reti gadaas nmoveerot, ka kaads kautkur skriedams pa celjam piipo uudenspiipi.
avatar
Publicēts: 12.10.06 20:44
 citēt
"Tikai ūdesnpīpi."
Un viņš: "A, tas taču neskaitās!"

Skaitaas vai ne - by default H2O pipi jau taa paretam un rituaali, necukaa no 1-nas vietas, kaa cigaretes. Nu, uz ielas arii reti gadaas nmoveerot, ka kaads kautkur skriedams pa celjam piipo uudenspiipi.


nu vo...šis teksts gan ir pelnījis žetonu no manas puses :lol:
Mājās ir ūdenspīpe...pats nekad mūžā neesmu pīpējis cigaretes, or cigārus, vai kko tml. principa pēc, bet māsa atveda no Ēģiptes kvalitatīvu ūdenspīpi, un iemēģināju! Papētot konstrukciju un to, kā jāpīpē ūdenspīpe(nevelkot plaušās, bet gan tikai mutē) vienīgais ko varētu manuprāt dabūt, ir mutes vēzis! Cik nu tas ir reāli domājiet paši....man liekas, ka tas ir tikai tāds kults! ;)
avatar
Publicēts: 12.10.06 21:41
 citēt
Viss ir nauda, kam tas ir izdevīgi, kam nav, tie arī tad bļaustās...
avatar
Publicēts: 16.10.06 14:03
 citēt
Visnotalj, briedim iraid taisnība... Kāteikt ieraudzīts saknē :)
avatar
Publicēts: 17.10.06 11:54
 citēt
Skaidrs, ka kaitīgi ir gan tas, gan tas, nu tak vienkārši nepīpējiet!! :evil:
avatar
Publicēts: 17.10.06 16:19
 citēt
Interesanti man liekas tas, ka saka, ka tā viena stunda ir kā 200 cigaretes. Tad nah** pīpmaņi nerod efektu no tā un iet vilkt savu 1 cigareti, nevis turpināt ar 200reiz stiprāku mantu??
avatar
Jauns tematsAtbildēt
  1.  

Mana info:

Forum saīsnes:

Meklēt
Kategorijas
Diskusijas

Šobrīd online (0):