forum.gif
Ceļā uz 8x10
Jauns tematsAtbildēt fotoblog.ninja forums / tehnika / Ceļā uz 8x10
    Iet uz lapu
  1. <
  2. 1
  3. 2
  4. >
IerakstsAutors
Publicēts: 11.02.18 13:26
 citēt
Jau gadus esmu gribējis izmēģināt lielformātu, bet tas kas vienmēr ir liedzis ir bijusi cena(gan pašas sistēmas, gan filmu).
Pēdējo nedēļu laikā uzsūcu visādu informāciju un izdomāju šo lietu uztaisīt par DIY projektu vasarai. Taisīšu visu pēc iespējas pats un bildēšu ar fotopapīru(gan negatīvo, gan pozitīvo). Kā objektīvu izmantošu Industar 13.
Dotajā brīdī plāns ir šāds.
#1 Kārtīgs trijkājis un galva(Jau ir procesā)
#2 Pati 8x10 kamera(frēzēšu ar CNC)
#3 Filmu turētājs(Labprāt pirktu, bet laikam arī būs jātaisa)
#4 Ar arduino kontrolēts slēdzis, lai kameru var izmantot ar zibspuldzēm(ar 80mm caurumu)

Vēl pāris nianses: Bildēšu gan uz ADOX MCP 310 gan HARMAN Direct Positive fotopapīriem. Un varbūt ADOX CHS 100 lokšņu filmas, ja process iepatiksies.
Kameras dizainu vēl neesmu pārdomājis, bet droši vien palikšu pie "monorail" dizaina.
Slēdzis būs vispiņķerīgākais šajā procesā. No sākuma domāju iztikt ar cepuri uz objektīva, dēl papīra zemās jūtības(ISO2-6), bet reāli parēķināju ka gaišā vasaras dienā, vai studijā arī 1/128 būs vajadzīgs(jo pārsvarā bildēšu ar f/4,5-5,6). Mehānismu vēl neesmu pilnībā izdomājis, bet zinu ka kontrolēšu ar Arduino un solenoīdu.


.
.
.

Lai nu kā - plāns aptuveni šāds. Pa laikam šitajā postā ielikšu pa bildei un atjauninājumam.
Tikmēr gaidu kādus ieteikumus, komentārus, jautājumus un kritiku...
:face-grin:
avatar
Publicēts: 11.02.18 13:34 labots
 citēt
Sazinies ar Luni! Viņš pašlaik ar to dikti aizrāvies. Cik nu redzu "sejasgrāmatā" utml- ne tikai teorētiski funktierē, bet arī praktiski bildē. :face-wink:
avatar
Publicēts: 11.02.18 13:37
 citēt
Vylcāns in no Brauna nopircis paviljona kameru, kauko tur ķīmiķojas.
avatar
Publicēts: 11.02.18 13:43 labots
 citēt
Schneider:Vylcāns in no Brauna nopircis paviljona kameru, kauko tur ķīmiķojas.


Šitādu? :face-grin:

avatar
Publicēts: 11.02.18 13:51
 citēt
Friidis:Sazinies ar Luni! Viņš pašlaik ar to dikti aizrāvies. Cik nu redzu "sejasgrāmatā" utml- ne tikai teorētiski funktierē, bet arī praktiski bildē. :face-wink:

Kaut ko atceros, ka viņš bildēja ar lielajām kamerām, bet šeit sen jau kā neesmu manījis un facebookā viņu nezinu. :face-crying:
avatar
Publicēts: 11.02.18 13:52
 citēt
3rdHalf:
Friidis:Sazinies ar Luni! Viņš pašlaik ar to dikti aizrāvies. Cik nu redzu "sejasgrāmatā" utml- ne tikai teorētiski funktierē, bet arī praktiski bildē. :face-wink:

Kaut ko atceros, ka viņš bildēja ar lielajām kamerām, bet šeit sen jau kā neesmu manījis un facebookā viņu nezinu. :face-crying:

ja nemaldos, tad facebook viņš ir Rihards Foto
avatar
Publicēts: 11.02.18 14:09 labots
 citēt
3rdHalf:

Vēl pāris nianses: Bildēšu gan uz ADOX MCP 310 gan HARMAN Direct Positive fotopapīriem. Un varbūt ADOX CHS 100 lokšņu filmas, ja process iepatiksies.
Kameras dizainu vēl neesmu pārdomājis, bet droši vien palikšu pie "monorail" dizaina.
Slēdzis būs vispiņķerīgākais šajā procesā. No sākuma domāju iztikt ar cepuri uz objektīva, dēl papīra zemās jūtības(ISO2-6), bet reāli parēķināju ka gaišā vasaras dienā, vai studijā arī 1/128 būs vajadzīgs(jo pārsvarā bildēšu ar f/4,5-5,6). Mehānismu vēl neesmu pilnībā izdomājis, bet zinu ka kontrolēšu ar Arduino un solenoīdu.


.
.
.

Lai nu kā - plāns aptuveni šāds. Pa laikam šitajā postā ielikšu pa bildei un atjauninājumam.
Tikmēr gaidu kādus ieteikumus, komentārus, jautājumus un kritiku...
:face-grin:


Vai tad Harmanu vēl ražo?;-0 Cik esmu lasījis tad šamā vietā? esot www.macodirect.de...
avatar
Publicēts: 11.02.18 14:15
 citēt
Tieši tā, Rihards foto viņš arī ir.
avatar
Publicēts: 11.02.18 14:17
 citēt
Man kādreiz bija apmēram līdzīgi plāni kameras pagatavošanai, bet detaļu izgatavošanas iespējas vairs nav ne tuvu tik pieejamas un nedārgas kā ~90tajos. man neizdevās atrast iespēju pagatavot detaļas vienā eksemplārā, Ja ar mani, nožēlojamo krupi, augstākās būtnes, tobiš Meistari, vispār bija ar mieru kontaktēties, tad izrādijās ka kopējās pasākuma izmaksas pārsniegs vairāku kameru iegādi ēbajā. Principā atliek tikai koka variants, kas pašam ir paveicams, bet tas arī nav bez specifiskām metāla detaļām izdarāms. Finālā iepirkās ~100 gadīga 13x18 kocene kurai uztaisiju pēcpusi priekš normālajām mūsdienu standarta kasetēm, kuras kopā ar linhofa matstiklu iepirku ebajā.
Tam ir jābūt DIY projektam ZIEMĀ, vasarā ir jābildē ar to verķi :)
Ar statīvu nevajag pārspīlēt, 55tais manfrotto + 410 galva ir pietiekoši.
Fimu kasetes silti iesaku nopirkt standarta rūpnieciski ražotās, aiztaupīsi sev liekas klapatas.
Mani pašu šobrīd arī fona režīmā interesē slēdža konstrukcija dažiem bezslēdžu objektīviem.
Vienu giljotīnas slēdzi pagājšgad pagatavoju, principā strādā ~1/80~150 s atkarībā no tā cik gumijas uzliek un kādā konfigurācijā :). Vispār šitādam verķim nemaz nevajag tādu lērumu slēdža ātrumu kā parastajiem aparātiem kādi 3~4 +B/T slēdža ātrumi būs gana kamēr neizdomāsi uz diapozitīva bildēt.
Iesākumam varbūt ar gravitācijas slēdzi pietiek, uztaisi vairākas plāksnītes ar dažādām spraugām un uz priekšu.
A vot par bildēšanu uz papīra gan iesaku pārdomāt, tad jau labāk uz zaļā spektra rentgenfilmas un tad skanē vai kontaktā kopē.Jā ir čakaris kamēr atkož tīstīšanu, es arī vēl īsti neesnu atkodis, bet 100 ISO un atšķaidīts D23 ir tas ar ko sākt.
Ja kameru netaisies stiept ārā no studijas, tad protams vari būvēt jebkādu čuguna dinozaurkonstrukciju, bet ja stiepsi arī kādā plenērbildēšanā, tad iedvesmas meklējumos nopietni paskaties uz saliekamajām kocenēm.
Nēēē bļin krievu ФКД18х24/13х18 NAV variants, ja nu kā plēšu un dažu detaļu avots, ja pa lēto(tā vairs nemēdz būt) gadās.
avatar
Publicēts: 11.02.18 15:59 labots
 citēt
Citagaisma:
Vai tad Harmanu vēl ražo?;-0 Cik esmu lasījis tad šamā vietā? esot ...


Ražo Ražo. :face-grin: Harmans pat uz pusi lētāks par Imago. Tas ko gan vairs nevar dabūt ir "GALAXY HYPER SPEED", kas bija Harman
kickstartera projekts ISO120 pozitīvajam papīram...

60uz5komats6:
Mani pašu šobrīd arī fona režīmā interesē slēdža konstrukcija dažiem bezslēdžu objektīviem.
Vienu giljotīnas slēdzi pagājšgad pagatavoju, principā strādā ~1/80~150 s atkarībā no tā cik gumijas uzliek un kādā konfigurācijā :). Vispār šitādam verķim nemaz nevajag tādu lērumu slēdža ātrumu kā parastajiem aparātiem kādi 3~4 +B/T slēdža ātrumi būs gana kamēr neizdomāsi uz diapozitīva bildēt.

Par slēdžiem, kad sāku meklēt, sapratu ka tas ir deficīts. Vienīgais, kaut cik pieejamais, variants resnajiem objektīviem tagad ir "packard shutter", bet tas ar nav tik universāls kā gribētos. Rakstiski negribu baigi izplesties, bet izdomāju kā no Arduino un diviem solenoīdiem uztaisīt kārtīgu slēdzi. Drīzumā iepostošu arī CAD dizainu.
:face-grin:

Par trijkājiem runājot: Dotajā brīdī esmu ticis šitik tālu:

Galva arī jau iesākta, bet nevaru nobildēt. Bet principā taisu pakaļdarinājumu šam: i1.wp.com...
:face-grin:
avatar
Publicēts: 11.02.18 16:37
 citēt
Interesanti, káda ir motivácija?
avatar
Publicēts: 11.02.18 16:45
 citēt
LeicaMan:Interesanti, káda ir motivácija?

Pagājušo gadu sapratu ka man nedaudz apnicis fočēt. Izdomāju ka gribu izmēģināt kaut ko jaunu un pie viena padarboties ar rokām kaut ko uztaisot, kas man šajā projektā pat svarīgāk par pašu gala produktu...
:face-grin:
avatar
Publicēts: 11.02.18 19:36
 citēt
Lai uzkonstruētu jēdzīgu kameru , jābūt pastrādājušam ar līdzīgu, tad rodās skaidrība kas konstrukcijā ir nozīmīgi un kas nē.
Kardāna tipa(monorail) būs viglāk dabūt gatavu, bet neaizraujies ar visādām priekšejā un pakaļejā standarta grozīšanas-šķobīšanas iespējām, jo to realizēšanai jābūt objektīvam kurš nosedz par kadru lielāku(daudz) laukumu, induss tāds nav.
Es arī sākumā gribēju 18x24/8x10 formātu, bet nejauši gadijās 13x18 koceni nopirkt un tālākie notikumi ar pričendāļu iegādi un pārtaisīšanu liek domāt ka tā bija pozitīva nejaušība.
Iesaku pie reizes padomāt arī par 13x18/5x7 formātu, filmas lētākas, kasetes lētākas un objektīvi krietni pieejamāki, kādu 200mm jau ar slēdzi nopērkot, vismaz iesākumā atkristu slēdža konstruēšana.
Šajā formātā metriskie un collu standarti ir gandrīz vienādi dažreiz var viena standarta filmu otrā kasetē lietot.
Un rentgenfilmas pārsvarā metriskajos standartos griež, kamēr piešausies un eksperimentēsi neķēzīsi kaudzi padārgu fotomateriālu (Carestream 13x18~17e par 100 loksnēm).
P.S. Kā domā tikt pie plēšas? Taisīsi pats, no kā? Pirksi?
avatar
Publicēts: 11.02.18 20:17
 citēt
P.S. Par šito džeku zini? paskaties viņa senākus izsrādājumus, varbūt kādu ideju konstrukcijas elementiem noķersi.

shurca-spb.livejournal.com...
avatar
Publicēts: 12.02.18 17:51 labots
 citēt
60uz5komats6:Lai uzkonstruētu jēdzīgu kameru , jābūt pastrādājušam ar līdzīgu, tad rodās skaidrība kas konstrukcijā ir nozīmīgi un kas nē...

Poņa nedaudz ir, jo šitā nav mana pirmā kamera. :shame:
Mans pirmais projekts bija šitāds aborts: petapixel.com... Šoreiz gan taisīšu pa smuko :face-grin:
Par citiem formātiem īsti neēsmu domājis, ja neskaita 5x7, kam droši vien arī uztaisīšu adapteri. Par kasetēm gan vēl neesmu izdomājis. Tas ir vienīgais ko apsveru pirkt(ja neskaita objektīvu, kas jau nopirkts). Labi ieteici to pa collīgajām un metriskajām kasetēm.
Plēšas taisīšu pats. Taisījis jau esmu un to ģeometriju saprotu. Nezinu tik vēl no kāda materiāla.
:face-grin:

ps.
Jautājums zālei: Kur varētu meklēt "rack and pinion", pa nedārgām naudām? Meklēju jebayā un aliexpresā un piedāvājumā vai nu masīvi varianti, kas būtu smagāki par pašu kameru, vai plastmasas rotaļlietu detaļas. ...
avatar
Publicēts: 12.02.18 19:25
 citēt
Kamera jautra :)
Kaut gan tur tās platmasas švīkas ir pat tīri māksliniecisks efekts, matstiklu labāk no īsta stikla gatavot, no bilžu rāmīšiem iegūst plānu stiklu un matē piemēram ar virzuļu slīpējamās pastas un otra lielāka stikla palidzību.
Formātu adapteri var būt divos variantos, pirmais tas kas tev arī ienāca prātā nosacīti izskatās kā plāksne ar tajā izgrieztu caurumu mazāka izmēra matstiklam/kasetei.
Otrs variants konusveida kaste kuru uzliek mazāka formāta kamerai matstikla turētāja vietā un otrā platākajā galā ieliek lielāka izmēra matstiklu/kaseti, ieguvums - mazāka kamera apkārtstaipīšanai, mīnuss - zinami sarežģijumi ar optiku.

p.s. jā tā ir problēma, ja domā fokusēšanai tad es kadreiz biju plānojis ar divām šitādām to saorganizēt:

www.aliexpress.com...
avatar
Publicēts: 14.02.18 17:54
 citēt
Trijkāja galva gandrīz piebeigta :face-grin:

avatar
Publicēts: 15.02.18 18:37
 citēt
Ir arī vēl stabilāki:

avatar
Publicēts: 15.02.18 18:44
 citēt
Man ir dauc stabilāki statīvi, vēsi notur līdz 100 kg :big_smile:
avatar
Publicēts: 15.02.18 20:30
 citēt
OBSCURA:Labvakar!
...
blah, blah, blah...


Pirms māci citiem - parādi ko pats vari.
avatar
Publicēts: 15.02.18 22:02 labots
 citēt
priore:ir tādi stabili trijkāji, domāti nivelieriem.

Vispār apsveru tādu domu, bet vispirms uztaisīšu arī trijkāji, jo esu jau iesācis un skatīšos kā iznāks.
Galvu gan netaisos pirkt, jo iepatikās RIES galvu dizaini, bet 400$ pa galvu: 69.195.124.213...
:D
avatar
Publicēts: 15.02.18 22:35
 citēt
Tu to ries esi dabā mēģinājis? Tak tīrs hlams. Paskaties kino klasiku - puslode trijkājī ar pievelkamo apakšā un 10cm šaibu rinda kustībai uz augšu leju. Var arī cept pats. Nē vot tagad taisīs plecus, lai ar mazām skrūvītēm savilktu drebelīgu plāksnīšu krabīti....
avatar
Publicēts: 15.02.18 22:36
 citēt
Schneider:Ir arī vēl stabilāki:



noteikti ne
avatar
Publicēts: 15.02.18 22:43
 citēt
Noteikti jā. Niveliera trijkājis šā darba slodzi neizturēs.
avatar
Publicēts: 15.02.18 22:53 labots
 citēt
Saprotu Trešo Pusi, ka šis un tas tomēr jātaisa pašam!:face-smile:
Izgoglējos meklēdams skapi sētnieces štrumentiem un tomēr galu galā nācās pasūtīt savu pārbaudīto celtnieku firmas galdniecībā. Šodien uzstādīju un pieskrūvēju pie sienas, lai pas'dies nenosper, jo stāv pilsētas iekšpagalmā.


P.S. Lūgtum, 3rdHalf, piedošanu par "oftopiku"
avatar
Publicēts: 16.02.18 01:29
 citēt
Schneider:Noteikti jā. Niveliera trijkājis šā darba slodzi neizturēs.


neturēs no aspekta, ka notrūks alumīnija skrūve vai kājas izviebsies, bet no aspekta noturēt nekustīgi (tiešām nekustīgi) smagu mantu veca kinogalva būs nreiz stiprāka. Puļemjotam jau tas tik tupa atbalsts. Kino statīvs idejiski ir tuvāks zirņu maisam zem snaipera instrumenta.
avatar
Publicēts: 16.02.18 01:34
 citēt
TesMens:Agri vai vēlu nonāksim pie kloķvārpstām un alko. Mēs piedodam un uzteicam!

Par trijkāji- Es iesaku vismaz paskatīt tos nivelieru statīvus celtniecības veikalā, cik resni ir konstrukcijas elementi, kādas skrūves uc.
Un vēl- padlaiku un agrkās studiju vai paviljonu kameras, kur kameru lika uz tikai vienā virzienā šūpojamas plāksnes. Aŗi vienkārši izgatavojama ierīce, par galvas tēmu.


Nav labs ieteikums - niveliera statīva centrā ir tupa vītne kamēr kino statīva centrā ir bedre 150mm puslodei - starpība laukuma atbalstā mēras lielos desmitos reižu. Topika autors liks virsū pārdesmit kilo. Kādi nu tur vēl jautājumi.
avatar
Publicēts: 16.02.18 02:03 labots
 citēt
8X10 formata pozitīvākā lieta no viņa vienkarši un atru var iegut tuvu A4 klasikas melnbaltas bildes :) Pilnig neko nevajag TIKAI Negativu + fotopapira loksni + stiklu bix lielaku par 8X10 formatu un trši fotovanniņas ar ķimiju , nodar eri A4 biroja statnji tad vispar kompakts par kompaktu. Taisit bildes var kaut nakti parka uz solinja , to mes izmeginajam sovasar Aipute pamatigaa smiga gan:):) Blizam vaveres turpat atsistijam filmas un nokopejam bildes , apmera stunda no bildesjanas lidz gatava, bildem:):)
avatar
Publicēts: 16.02.18 09:32
 citēt
Man bija domāts, ka atšiepsies vai nē no noteiktas slodzes.
Netēlošu atsevišķās MVD ložmetēju armijas komisāru, bet varu pateikt, ka tie balsti nav tik 3 kājas, lai noturētu pret abgāšanos, tur ir iestādāmi precīzi apšaudes sektori, lai varētu arī tumsā šaut pa noteiktu vietu, neaizķerot iespējamos blakus esošos savējos. Un tas viss notiek pie visas konstrukcijas vibrācijas ~10 triecieni sekundē.
avatar
Publicēts: 16.02.18 11:07
 citēt
Gan jau tur kāda smalka klabata un izturīgāka par m8 skrūvi ar + to var sist un lauzt, tik kameru nekustīgi noturēt nevar.

Arī niveliera kājām nav ne vainas - vaina vietā kur galva skrūvējas. Ir atšķirība vai tā stāv uz skrūves vai bumbas kas atspiežas pret ievirpotā cauruma 10cm diametra visu perimetru.
avatar
Publicēts: 16.02.18 11:20
 citēt
vispār niveliera verķi var mēģināt pielāgot - uzvirpot, ka stāv ne uz skrūves, bet uz gredzena kuru pievelk no apakšas - tur uz tā augšas trīsstūra diezgan lielu var diametru atļauties. Tad tik līmenis ar kājām jāregulē - ar puslodi par kāju garumu nav jādomā.
avatar
Publicēts: 16.02.18 17:53
 citēt
Maris:vispār niveliera verķi var mēģināt pielāgot - uzvirpot, ka stāv ne uz skrūves, bet uz gredzena kuru pievelk no apakšas - tur uz tā augšas trīsstūra diezgan lielu var diametru atļauties. Tad tik līmenis ar kājām jāregulē - ar puslodi par kāju garumu nav jādomā.


Man lidzigs ir tik gredzens polimera:)
avatar
Publicēts: 23.02.18 18:38
 citēt
60uz5komats6:
Nēēē bļin krievu ФКД18х24/13х18 NAV variants, ja nu kā plēšu un dažu detaļu avots, ja pa lēto(tā vairs nemēdz būt) gadās.

a tīri intereses pēc - kas vainas? koka kaste, kas regulējas visādos virzienos - liec tik abos galos nepieciešamo un "it works".
avatar
Publicēts: 23.02.18 19:40
 citēt
Ļogās viņa visos virzienos, slikti izžāvēts/nepareizā mēnesī cirsts koks sākotneji lietots, kā jau padomju tradīcijās izgatavots izstrādājums, plus vēl pagājuši gadi un bieži pasūdīgi glabāšanas apstākļi, rezultāts bēdīgs.
Kā reizi "regulējās visos virzienos" nav par FKD. Vienīgā tādas konstrukcijas labā īpašība ir tā ka panes smagus objektīvus, ja izgudro slēdzi tad visādas repro/projektoru izvirtības virsū var uzlikt, cik nu plēša atļauj.
Esmu drusku bildējis ar FKD 18x24, Bendiks teica ka ar to konkrēto kameru neko nevar uzbildēt šķība uz spīd, a man vajadzēja izbliezt kasti stikla "fotoplasķinki reprodukcionnije" ārā mest žēl, citas kameras pie rokas nebija.
Attēlu jau var iegūt arī ar kurpju kasti, bet labāk jau ar normālu fotoaparātu.
Nū brāķa procents kameras un kasešu uzvedības dēļ paliels, bet šis tas sanāca, nu tipa tā:



avatar
Publicēts: 23.02.18 19:56
 citēt
hmm, baigi paniski nestrīdēšos, bet par to regulēšanos visos virzienos - nu, pakaļa šķiebjas pa abām asīm, priekša arī uz augšu/apakšu un pa sāniem staigā.
pakaļa gan pie reizes arī ļogās, bet to varētu diezgan vienkārši novērst.
es gan ar viņu tik uz papīra negatīviem esmu spēlējies un arī to tā beigās vēl kopēju "samudrījot", bet nu teiktu, ka ir materiāls, ar kuru eksperimentēt.
avatar
Publicēts: 25.02.18 08:35
 citēt
TesMens:piedošanu, vai tas 8x10 ir centimetros, collās vai kādā citā mērvienībā?


Collās gan.;-)
avatar
Publicēts: 01.03.18 19:30
 citēt
Neliels updeits:
Uztaisīju diezgan prostu lēcas dēli, kā arī 4x5 kaseti, ko izmantošu pirmajiem testiem...

:face-grin:
avatar
Publicēts: 01.03.18 20:33 labots
 citēt
3rdHalf:
Uztaisīju diezgan prostu lēcas dēli, kā arī 4x5 kaseti..


baigi spīzdīgs :face-smile: vispār interesanta tā vēlme pēc arvien lielāka un lielāka formāta, cerams ka te nav tā pati problēma ar mazvērtības kompleksu, nu kā ar autiņiem :face-grin:
avatar
Publicēts: 01.03.18 20:50
 citēt
Karlis_K:
3rdHalf:
Uztaisīju diezgan prostu lēcas dēli, kā arī 4x5 kaseti..


baigi spīzdīgs :face-smile: vispār interesanta tā vēlme pēc arvien lielāka un lielāka formāta, cerams ka te nav tā pati problēma ar mazvērtības kompleksu, nu kā ar autiņiem :face-grin:

Vēl nokrāsošu. Varbūt pat ar pulveri.
Un jā - man vajag lielāku kameru, jo kompensēju mazo pašnovērtējumu...
..un peni. ;)
avatar
Publicēts: 01.03.18 21:01
 citēt
3rdHalf:Neliels updeits:
Uztaisīju diezgan prostu lēcas dēli, kā arī 4x5 kaseti, ko izmantošu pirmajiem testiem...

:face-grin:


Tas gadijums, kad giljotīnu fabrika sāka ražot filmu kasetes :)
Ja jau 4x5, tad silti iesaku nopirkt normālu kaseti un taisīt kameru ar standarta kasetes stiprinājumu, tas tev aiztaupīs mocības nākotnē.Paštaisītas kasetes varētu saprast ultralielformāta gadijumā(kautkas lielāks par 8x10 collām).
avatar
Jauns tematsAtbildēt
    Iet uz lapu
  1. <
  2. 1
  3. 2
  4. >

Mana info:

Forum saīsnes:

Meklēt
Kategorijas
Diskusijas

Šobrīd online (0):